Nakręć film o atmosferze, ludziach, architekturze jednej z siedmiu ulic Bielska-Białej!
Galeria Bielska BWA wraz z Fundacją Młodego Kina ogłaszają 4. edycję konkursu „Filmujemy Bielsko-Białą". Konkurs ma charakter otwarty, jest przeznaczony dla filmowców amatorów i profesjonalistów, zainteresowanych historią miasta, jego ciekawostkami, pięknem i różnorodnością. Filmy do konkursu mogą mieć dowolną formę (fabuła, animacja, dokument, eksperyment), czas emisji to 2 minuty, a tematyka musi nawiązywać do jednej z ulic miasta wybranych przez organizatorów.
W tym roku nazwy ulic nawiązują do rzek i potoków przepływających przez Bielsko-Białą.
Termin nadsyłania linków do filmów:
czwartek, 12 kwietnia 2018 godz. 23.59
konkurs@fmk.art.pl/filmujemy-miasta
Ogłoszenie wyników: we wtorek, 17 kwietnia 2018,
godz. 18.00, w Galerii Bielskiej BWA.
Dość długa ulica w Starym Bielsku (wzdłuż potoku Starobielskiego). Biegnie od wylotu ul. Listopadowej aż do ronda za kościołem św. Stanisława. Można tu znaleźć podmiejską zabudowę z XVIII i XIX wieku (chałupy z wysiadkami), która należała do bogatych chłopów.
Do niedawna znana jako ul. Zmożka, łączy Bielsko i Białą.
Znajdują się przy niej budynki dawnej rzeźni; częściowo biegnie mostem nad rzeką Białą, pomiędzy ulicami Grażyńskiego i Komorowicką.
Biegnie wzdłuż rzeki Białej; przy tej ulicy znajduje się budynek dawnej fabryki sukna Rudolfa Strzygowskiego, wzniesiony w 1907 roku. Rudolf Strzygowski był znanym bialskim przedsiębiorcą; zasiadał też w radzie miejskiej w Białej.
Ciekawa krajobrazowo, zaczyna się na Osiedlu Kopernika, potem biegnie pod górę, wzdłuż cieku, który wypływa z Potoku Starobielskiego. Willę pod numerem 3-5 zbudowano dla bielskich prominentów w okresie PRL. Dziś mieści się tu przedszkole.
Biegnie w górę od ulicy Górskiej w Straconce. Dominującym tutaj obiektem jest kościół parafialny pw. Matki Bożej Pocieszenia, wzniesiony w latach 1872–75 wg projektu Andrzeja Walczoka.
Warto również zwrócić uwagę na architekturę budynku Szkoły Podstawowej nr 26 wzniesionego w latach 1909 –1910.
Krótka uliczka w centrum Cygańskiego Lasu, nad Potokiem Olszówka. Pod numerem 2 w latach 1900–1936 działał Urząd Pocztowy dla Mikuszowic Śląskich i Olszówki Dolnej. Niedaleko znajdują się ciekawe dla historii miasta obiekty: remiza tramwajowa z 1908 r, hotel „Beskid” wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku oraz wille w stylu cottage przy ul. Laskowej.
Przykrywa potok Niper, płynący ze stoku od Górnego Przedmieścia pierwotnie przez środek obecnego Placu Chrobrego i dalej północną stroną placu Smolki. Wzdłuż tego niewielkiego potoku powstawały pierwsze farbiarnie - kolebka bielskiego przemysłu
założyciel i współwłaściciel
telewizji Regionalna TV,
dziennikarz, filmowiec,
miłośnik sportów ekstremalnych
i podróży.